“Oʼzbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” АJ АXBOROTI
Kompaniya tomonidan xalqaro moliya tashkilotlaridan qoʼshimcha mablagʼlar jalb etilishi boʼyicha tegishli ishlar olib borilmoqda va 2022 yilning ikkinchi yarim yilligida oʼzlashtirilishini boshlanishi kutilmoqda.
Аyni paytda joriy yilning birinchi yarim yilligida Moliya vazirligi resurlarini jalb etilishi nazarda tutilmoqda.
Kompaniya tomonidan taqdim etiladigan resurs talablari asosida ikkilamchi bozordan uy-joylar sotib olish uchun 2021 yilda 1,9 trln. soʼm ipoteka kreditlari ajratildi, 2022 yil davomida 2,0 trln. soʼm miqdorida kreditlar ajratilishi rejalashtirilmoqda.
2021-2022 yillarda kapital bozorini rivojlantirish Dasturini amalga oshirish boʼyicha Yoʼl xaritasi doirasida tijorat banklarini resurslar bilan barqaror taʼminlash maqsadida sekьyuritizatsiya va ipoteka obligatsiyalar muomalasi amalga oshirilishini huquqiy asoslari yaratilmoqda.
2023 yildan boshlab Kompaniya tomonidan ipoteka obligatsiyalari chiqarilishi rejalashtirilgan va mazkur mablagʼlar hisobidan Kompaniya faoliyati yanada rivojlanadi.
Shu bilan birga, joriy etilgan yangi tartib doirasida Moliya vazirligi tomonidan tijorat banklariga birlamchi bozordan kvartiralar sotib olish uchun muntazam ravishda resurslar ajratib kelinmoqda.
Moliya vazirligi resurslari hisobidan birlamchi bozordan kvartiralar sotib olish uchun 2021 yilda 5,0 trln. soʼm ajratildi, 2022 yilda aholiga kreditlar berish uchun tijorat banklariga 12,8 trln. soʼm resurslar ajratilishi nazarda tutilgan.

Информационное сообщение АО "Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана"
В 1 квартале 2022 года выделенные коммерческими банками ипотечные кредиты будут рефинансированы в размере 42 млн. долларов США.
Компания ведет соответствующую работу по привлечению дополнительных средств от международных финансовых организаций освоение которых ожидается во втором полугодии 2022 года.
В настоящее время предусматривается привлечение ресурсов Министерства финансов в первом полугодии текущего года.
В соответствие с требованиями Компании в 2021 году выделено ипотечных кредитов на сумму 1,9 трлн сумов на приобретение жилья на вторичном рынке, в течение 2022 года планируется выделение кредитов на сумму 2,0 трлн сумов.
В целях устойчивого обеспечения ресурсов коммерческих банков в рамках Дорожной карты по реализации Программы развития рынка капитала в 2021-2022 годах создается правовая основа для осуществления секьюритизации и обращения ипотечных облигаций.
С 2023 года планируется выпуск компанией ипотечных облигаций, за счет которых будет развиваться деятельность компании.
Вместе с тем, в рамках введенного нового порядка Министерством финансов регулярно выделяются ресурсы коммерческим банкам на приобретение квартир на первичном рынке.
За счет ресурсов Министерства финансов в 2021 году выделено 5,0 трлн сумов на приобретение квартир на первичном рынке, в 2022 году предусмотрено выделение коммерческим банкам 12,8 трлн сумов для выдачи кредитов населению.