Ipoteka kreditlari olishning ba'zi mezonlari o'zgardi
Loyihani boshqarish bo'yicha qo'llanmaning (PAM) yangilanishi munosabati bilan 2021 yil 5-iyuldan boshlab tijorat banklari (Ishtirok Etuvchi Moliya Institutlari) tomonidan muvofiq impoteka krediti portfelini shakillantirish uchun quyidagi mezonlarga o’zgarishlar kiritildi:
1. Uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditining maksimal chegarasi ilgari belgilangan 323 million so'm o'rniga 400 million so'mni tashkil etdi.
2. Qarz oluvchining (uy xo'jaligining) oylik maksimal sof daromadi ilgari belgilangan 10 million so'm o'rniga 15 million so'mni tashkil etdi.

Изменились некоторые критерии приемлемости ипотечных кредитов
В связи с обновлением Руководства по управлению проектом (PAM), с 5 июля 2021 года произошли некоторые изменения в критерии приемлемости рефинансируемых ипотечных кредитов, выдаваемых коммерческими банками (Участвующими Финансовыми Учреждениями), а именно:
- Максимальный лимит ипотечного кредита на покупку жилья стало 400 миллионов Сум вместо ранее установленного 323 миллионов Сум.
- Максимальный ежемесячный чистый доход заемщика (домохозяйства) стало 15 миллионов Сум вместо ранее установленного 10 миллионов Сум.