O'zbekiston Respublikasi Markaziy bankining "Aholini ipoteka kreditlari bilan ta'minlashning asosiy shartlari to'g'risida" gi Nizomi tasdiqlandi (Adliya vazirligida 2020 yil 30 iyunda 3269-son bilan ro'yxatdan o'tkazildi).
Ushbu Nizom Osiyo taraqqiyot banki mutaxassislari bilan hamkorlikda eng yaxshi xorijiy tajribalarni o'rganish asosida ishlab chiqilgan bo'lib, unda tijorat banklari tomonidan aholiga ipoteka kreditlarini berishning umumiy shartlari va qoidalari mavjud, deb xabar beradi Markaziy bank matbuot xizmati.
Ushbu Nizomda ipoteka krediti berish yo'nalishlari, ro'yxatdan o'tish bosqichlari, qarz oluvchining to'lov qobiliyatini tahlil qilish va ipoteka kreditlarini ajratish bilan bog'liq risklarni boshqarish tartibi belgilab qo'yilgan.
Shu bilan birga, ushbu hujjat qarz oluvchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini, shuningdek muammolarni hal qilishning muqobil usullarini aks ettiradi.
Nizomga ko'ra, aholiga ipoteka kreditlari banklar tomonidan to'lovlar, to'lovlar, xavfsizlik va dolzarblik shartlari bilan quyidagi maqsadlarda beriladi:
- belgilangan normalar va qurilish qoidalariga rioya qilgan holda yakka tartibdagi uy-joylarni qurish, rekonstruktsiya qilish va ta'mirlash;
- birlamchi yoki ikkilamchi bozorlarda yakka tartibdagi uy yoki kvartirani ko'p qavatli uydan sotib olish;
- ko'p qavatli uydagi yakka tartibdagi uyingizni yoki kvartirangizni birlamchi yoki ikkilamchi bozorlardan uylar yoki kvartiralarga almashtirish;
- mijozlar uchun yanada qulay shartlarda boshqa banklar tomonidan berilgan ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirish.
Shuningdek, reglamentda bankdan ipoteka krediti olish uchun murojaat qilishning barcha bosqichlari batafsil ko'rib chiqilib, mijozga kreditni to'lash bo'yicha zarur maslahatlar beriladi.
Qarz oluvchining huquqlari va qonuniy manfaatlarini ta'minlash uchun banklarga quyidagi vazifalar yuklatilgan:
- fuqarolarga ipoteka kreditlarini berishning asosiy shartlari bilan bepul axborot varaqalarini taqdim etish;
- mijozga ipoteka krediti bo'yicha to'lovlarni to'lash imkoniyatini (yoki yo'qligini) tushuntirish;
- mijozga shartnoma loyihasini ko'rib chiqish uchun qabul qilish huquqiga ega ekanligi to'g'risida xabar bering.
Nizom, shuningdek, qarz oluvchiga ipoteka predmetini bank foydasiga sug'urta qilish uchun sug'urta kompaniyasini mustaqil ravishda tanlash huquqini beradi.
Bundan tashqari, hujjatda arizalarni ko'rib chiqish va ipoteka krediti olish to'g'risida qaror qabul qilish jarayoni batafsil bayon etilgan.
Ushbu hujjat ipoteka kreditlarini berishda banklar tomonidan bank risklarini boshqarish jarayonida hisobga olishlari kerak bo'lgan holatlarni to'liq aks ettiradi.
Nizomga muvofiq, banklar ipoteka predmetini baholovchi baholovchi kompaniyalarni tanlash mezonlarini belgilaydilar.
Banklarga har uch yilda bir marta yoki ko'chmas mulk bozorida narxlar sezilarli darajada o'zgargan taqdirda garov qiymatini yangilab turish tavsiya etiladi.
Hujjatga muvofiq, ipoteka kreditining muddati, hajmi, foiz stavkasi va boshqa shartlari tijorat bankining ichki kredit siyosatiga muvofiq bank va uning mijozi o'rtasida tuzilgan shartnoma bilan belgilanadi.
Hujjatlarni ko'rib chiqish va ular bo'yicha qaror qabul qilish muddatlari ham ommaviy bo'lishi kerak.

ЦБ: Установлены рамочные условия выдачи ипотечных кредитов населению
Утверждено Положение Центрального банка Республики Узбекистан «О рамочных условиях предоставления ипотечных кредитов населению» (зарегистрировано в Министерстве юстиции 30 июня 2020 года № 3269).
Данное Положение разработано в сотрудничестве с экспертами Азиатского банка развития на основе изучения передового зарубежного опыта, и содержит общие условия и правила выдачи ипотечных кредитов коммерческими банками населению, сообщает пресс служба ЦБ,
Положение определяет направления ипотечного кредитования, этапы регистрации, анализ платежеспособности заемщика и управления рисками, связанными с выделением ипотечных кредитов.
В то же время данный документ отражает права и законные интересы заемщиков, а также альтернативные пути решения проблем.
Согласно положению, ипотечные кредиты населению выдаются банками на условиях платности, возвратности, обеспеченности и срочности, на следующие цели:
- строительство, реконструкция и ремонт индивидуального жилья с соблюдением установленных норм и правил строительства;
- покупку индивидуального дома или квартиры в многоквартирном доме на первичных или вторичных рынках;
- обмен своего индивидуального дома или квартиры во многоквартирном доме на дома или квартиры с первичных или вторичных рынков;
рефинансирование ипотечных кредитов, выданных другими банками, на более благоприятных для клиентов условиях.
Положение также детализирует все этапы подачи заявления на получение ипотечного кредита от предоставления банком необходимых консультаций клиенту до погашения кредита.
В целях обеспечения прав и законных интересов заемщика, банкам возлажены следующие задачи:
- бесплатное предоставление гражданам информационных листовок с основными условиями выдачи ипотечных кредитов;
- разъяснить клиенту о возможности (или нет) совершения погашений платежей ипотечного кредита;
- сообщить клиенту, что он имеет право принять проект договора на рассмотрение.
Положение также дает заемщику право самостоятельно выбирать страховую компанию для страхования предмета ипотеки в пользу банка.
Кроме того, документ подробно освещает процесс рассмотрения заявок и принятия решений для получения ипотечного кредита.
Данный документ полностью отражает обстоятельства, которые должны учитываться банками в процессе управления банковскими рисками при выделении ипотечных кредитов.
Согласно положению, банки устанавливают критерии отбора оценочных компаний оценивающих предмет ипотеки.
Банкам рекомендуется обновлять стоимость обеспечения каждые три года или в случае значительных изменений цен на рынке недвижимости.
Согласно документу, срок, объем, процентная ставка и другие условия ипотечного кредита определяются договором между банком и его клиентом в соответствии с внутренней кредитной политикой коммерческого банка.