"O'zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi" AJ va "Ipoteka" ATIB birinchi Qayta Moliyalashtirish Shartnomasini imzoladi
O'zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi (O'zIQMK) AJ Ipoteka bank bilan birinchi qayta moliyalashtirish shartnomasini (MRA) imzoladi. Bu majburiyatsiz kredit liniyasi bo'lib, Ipoteka bankga birlamchi va ikkilamchi uy-joy bozorida ipoteka kreditlarini moliyalashtirishga imkon beradi. O'zIQMK resurslari bank uchun bugungi kundagi mavjud va avvalgi fondlar mablag'laridan bir qator afzalliklarga ega:
- Kreditlarning qulayligi - ipoteka kreditlari o'rta va kam daromadli uy xo'jaliklarining uy sotib olishi uchun mo'ljallangan bo'lib, bu bank mijozlari bazasini ko'paytiradi;
- Uzoq muddatli kredit - bank 20 yilgacha bo’lgan muddatga kredit ajratishi mumkin;
- Ikkilamchi bozordan uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditlari ajratish imkoniyati;
- Uy-joy ta'mirlash uchun kredit ajratish imkoniyati;
- Ipoteka kreditlari O'zbekiston rezidentlariga beriladi.
Ipoteka banki boshqaruv raisi Atabaev Shuhrat: “Bugungi kunda Ipoteka bank Respublika banklar orasida ipoteka kreditlar ajratish boyicha pesh qadam bo’lib kelmoqda. Ajratilgan ipoteka kreditlari qoldig’i 7,7 trillion so’mni, soni 55 063 tani tashkil qiladi. Ipoteka bank tomonidan joriy yil boshidan 14 215 ta aholini uy-joy bilan taminlash uchun 2,7 trillion so’m ipoteka kreditlari ajratildi. Ipoteka bank va shaxsan men O'zIQMK bilan birinchilardan bo’lib Bosh qayta moliyalashtirish bo'yicha shartnomani imzolangandan va kelgusida birga hamkorlikda ish olib borishimizdan xursandman” deb aytib o'tdi. O'zIQMK bosh direktori Murodjon Farmanov: “Bizning kompaniya Prezidentimizning “Ipoteka krediti bozorini rivojlantirish va kengaytirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida" gi 5715-sonli farmoniga asosan, arzon uy-joylarni rivojlantirish uchun tashkil etilgan. Dastlabki bosqichda O'zIQMK tijorat banklariga Osiyo Taraqqiyot Banki mablag'lari hisobidan kreditlar ajratadi. Kompaniya resurslari Prezidentimizning ipoteka kreditlari bozorini rivojlantirish tashabbusini qo’llab quvatlaydi va zamonaviy moliyaviy vositalar orqali arzon uylarga bo'lgan talabni qanoatlantiradi. Kelajakda qimmatli qog'ozlar operatsiyalaridan foydalanish orqali Ipoteka bank bilan hamkorligimizni kengaytirib, munosabatlarimizni keyingi bosqichga olib chiqishga umid qilamiz." deb ta’kidlab o’tdi.
Ipoteka banki haqida Ipoteka banki mamlakatdagi eng yirik ipoteka kreditlash banki bo’lib, 2020 yil 1 oktyabr holatiga 28,7 trillion aktivlarga ega. Bank butun O'zbekiston bo'ylab 39 ta filial va 121 ta bank xizmatlari markazlari orqali 2,5 million jismoniy hamda 51 000 korporativ mijozlarga xizmat ko'rsatadi. O'zIQMK haqida O'zIQMK 2019 yil 4-noyabrda Moliya Vazirligi tomonidan arzon ipoteka kreditlari ajratishni rag’batlantirish va tijorat shartlari asosida ichki ipoteka bozorini rivojlantirish maqsadida tashkil etilgan nobank moliyaviy tashkilotidir. Shuningdek, Kompaniya qolgan aksiyadorlari 12 ta bank, ulardan 8 tasi davlat ulushiga ega va 4 tasi xususiy banklar, hisoblanadi. O'zIQMK resurslari banklarni moliyaviy qo'llab-quvvatlashga va birinchi marotaba ipoteka krediti oluvchilar uchun arzon uy-joylarni uzoq muddatli moliyalashtirish imkoniyatini yaratishga qaratilgan.

АО «Компания по рефинансированию ипотеку Узбекистана» подписала свое первое Генеральное соглашение о рефинансировании с АКИБ «Ипотека»
АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» (УзКРИ) подписывает первое Генеральные соглашения о рефинансировании (ГСР) с Ипотека банком. Это необязывающая ипотечная кредитная линия, которая позволяет Ипотека Банку финансировать ипотечные кредиты на первичном и вторичном рынке жилья. Ресурсы УзКРИ имеют ряд преимуществ над существующими и предыдущими ресурсами фондирования для банка:
- Доступность ссуд - ипотека предназначена для домохозяйств со средним и низким доходом для покупки жилья, что увеличивает клиентскую базу банка.
- Долгий срок кредита - банк может кредитовать на срок до 20 лет.
- Возможность оформления ипотеки на покупку недвижимости на вторичном рынке жилья
- Возможность кредитования на ремонт дома
- Ипотечные кредиты выдаются резидентам Узбекистана.
Как сообщил Председатель правления Ипотека банка Шухрат Атабев: «Сегодня Ипотека-банк является одним из ведущих банков Республики по выдаче ипотечных кредитов. Сумма выданных ипотечных кредитов составляет 7,7 триллионов сум, при общем количестве 55 тысячи кредитов. С начала текущего года Ипотека банк выдал ипотечных кредитов на 2,7 триллионов сум и обеспечил жильем 14 215 человек. Команда «Ипотека банка» и я лично рады, что мы одними из первых подписали Генеральное соглашение о рефинансировании с УзКРИ и продолжим совместную работу и в будущем» Генеральный директор УзКРИ Муроджон Фарманов заявил, что «Компания была создана в соответствии с Указом Президента № 5715 «О дополнительных мерах по развитию и расширению ипотечного рынка», основной целью которого является продвижение доступного жилья. На начальном этапе УзКРИ кредитует коммерческие банки средствами, привлеченными от АБР. Кредиты компании укрепят инициативу Президента по развитию ипотечного рынка и удовлетворят растущий спрос на доступное жилье за счет применения новейших финансовых решений. Мы надеемся на расширение партнерства с Ипотека банком в будущем, используя ценные бумаги, которые выведут наши отношения на новый уровень».
Об Ипотека банке
Ипотека банк - крупнейший банк ипотечного кредитования в стране с совокупными активами 28,7 трлн. Сум на 1 октября 2020 года. Банк обслуживает 2,5 миллионов частных и 51 тысячи корпоративных клиентов через 165 отделений и центров банковского обслуживания по всему Узбекистану.
Об УзКРИ
УзКРИ - небанковская финансовая организация, созданная 4 ноября 2019 года Министерством финансов с целью продвижения доступной ипотеки и развития внутреннего ипотечного рынка на коммерческих условиях. Акционерами компании являются 12 банков, в том числе 8 государственных и 4 частных. Ресурсы УзКРИ направлены на оказание поддержки банкам и обеспечение доступа к долгосрочному финансированию доступного жилья для новых ипотечных заемщиков.