Osiyo taraqqiyot banki va “O‘zbekiston Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” aksiyadorlik jamiyati o‘rtasida kelishuv imzolandi
2022 yilning 14 noyabr kuni O‘zbekistonda ipoteka bozorini rivojlantirish dasturi doirasida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) va “O‘zbekiston Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” aksiyadorlik jamiyati (O’zIQMK) o‘rtasida loyiha kelishuvi imzolandi.
Ushbu kelishuv doirasida Kompaniyaning tijorat banklari tomonidan yashash uchun ajratilgan maqbul ipoteka kreditlarini, jumladan “yashil” ta’mirlash kreditlarini qayta moliyalashtirishi ko’zda tutilgan. Kompaniya OTB bilan hamkorlik doirasida ayollar uchun jami 5000 dona va “yashil” ta’mirlash uchun jami 1000 donadan kam bo’lmagan miqdordagi ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirishni o’z zimmasiga oladi. Bu borada Kompaniyaning tijorat banklari bilan birga “yashil” ta’mirlash ipoteka kreditlarining talablari va rasmiylashtirish mexanizmini ishlab chiqishi rejalashtirilgan.
Eslatib o’tamiz, 2019 yilning 19-dekabr kuni Osiyo taraqqiyot banki Ipoteka bozorini rivojlantirish dasturi doirasida O’zIQMKga tijorat banklari tomonidan yashash va ta’mirlash uchun ajratilgan ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirish uchun 150 mln. AQSH dollari miqdoridagi ilk qarz bitimini imzolagan. Bugungi kunga kelib ushbu qarz mablag’lari to’liq o’zlashtirilgan bo’lib, 2022 yilning 1-oktabr holatida jami 1.94 trln. so’m miqdoridagi 11060 dona ipoteka kreditlari qayta moliyalashtirilgan. Qayta moliyalashtirilgan ipoteka kreditlarining 3434 donasi, ya’ni 31 % ayollarga berilgan.
Kompaniya bosh ijrochi direktori ushbu bitim bo’yicha “OTB bilan imzolangan navbatdagi bitim ipoteka bozoridagi islohotlarni amalga oshirishga, shu jumladan energo-samarador ta’mirlash uchun resurs ajratish, ayollar uchun ipoteka krediti mahsulotlarini kengaytirish va ipoteka bozorini muntazam resurslar bilan ta’minlashga katta yordam beradi” deb fikr bildirdi.
OTBning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi Direktori vazifasini bajaruvchi Enriko Pinali, mazkur bitim yuzasidan ”Umid qilamizki, ushbu kredit turar-joy ipoteka mahsulotlarini, shu jumladan “yashil” moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytiradi va bank sektoriga yangi mahsulot turini olib keladi” deya o’z fikrini bildirdi.

Церемония подписания соглашения между Азиатским банком развития и Акционерным обществом «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана»
14 ноября 2022 года в рамках Программы развития ипотечного рынка Узбекистана было подписано очередное соглашение между между Азиатским банком развития (АБР) и Акционерным обществом «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» (Компания).
В рамках данного соглашения Компания обеспечивает рефинансирование ипотечных кредитов, в том числе «зелёных» ипотечных кредитов, выданных для ремонта. В процессе сотрудничества с АБР Компания взяла на себя обязательства по рефинансированию 5000 единиц ипотечных кредитов выданных женщинам и 1000 единиц ипотечных кредитов, выданных для «зеленого» ремонта. В связи с этим, Компания совместно с коммерческими банками планирует разработать требования и механизм оформления «зеленых» ипотечных кредитов для ремонта.
Напоминаем, что 19 декабря 2019 года в рамках Программы развития ипотечного рынка АБР предоставил кредит на сумму 150 млн. долларов США для целей рефинансирования ипотечных кредитов на жилье и ремонт Компанией, выделенных коммерческими банками населению. На сегодняшний день эти кредитные средства освоены полностью, а по состоянию на 1 октября 2022 года рефинансировано 11 060 ипотечных кредитов на сумму 1,94 трлн сум. Из них рефинансировано 3 434 единиц ипотечных кредитов, выданных женщинам, т. е. 31% от всего рефинансированного Компанией портфеля.
Генеральный исполнительный директор Компании во время церемонии отметил, что «Очередное соглашение, подписанное с АБР, является большим подспорьем для реализации реформ на рынке ипотечного кредитования, включая выделение ресурсов для энергоэффективного («зеленого») ремонта, расширения выделяемых ипотечных кредитов для женщин и предоставления регулярных ресурсов ипотечному рынку".
Энрико Пинали (Enrico Pinali), исполняющий обязанности директора представительства АБР в Узбекистане, отметил следующее – «Мы надеемся, что данная кредитная линия расширит возможности финансирования ипотечных кредитных продуктов для жилья, в том числе их «зеленого» финансирования, и принесет в банковский сектор новый вид ипотечного продукта».